A mérnöki gondolkodás alapjai

Bevezetés  

Mielőtt belevágnánk a különféle témák részletezésébe, előbb érdemes néhány alapvető mérnöki elvet tisztáznunk. Ezekkel az alapelvekkel újra és újra találkozni fogunk a jövőben, ezért fontos hogy ismerjük és megértsük őket, mert ezek nélkül az indoklások és következtetések a levegőben lógnának.

Nem létezik a "jó" megoldás

    A tervezés során  nem létezik egyértelműen „jó” megoldás, még ha a hétköznapi beszédben gyakran így is fogalmazunk. Pláne nem létezik "legjobb" megoldás. Ami valójában létezik, az az „optimális” megoldás.
    Amikor a tervező ott ül az üres papír felett, és egy új komponens tervezését akarja elkezdeni, akkor legelső lépésként azt kell tisztáznia, hogy milyen feltételeket kell teljesíteni a komponensének. Milyen geometriai kötöttségek vannak, milyen a mechanikai, termikus, vagy akár kémiai terhelés, mik az élettartam-elvárások, milyen törvényi előírásoknak kell megfelelni. Mennyi pénzt kap a projektbüdzséből beruházásra, mennyibe kerülhet az alkatrész? Mekkora lesz a darabszám, és az hogyan oszlik el? Ezeket estig lehetne sorolni, a lényeg az, hogy több tucat feltétel van, és ezek egyrészt feladattól függően eltérő súlyozásúak (vannak fontosabb és kevésbé fontosabb feltételek) másrészt gyakran egymásnak ellentmondóak. A tervező feladata az, hogy ezen feltételek megfelelő figyelembevételével megtalálja az optimális megoldást.  Ebből az is következik, hogy két hasonlónak tűnő feladatra a feltételektől és azok súlyozásától függően két teljesen különböző megoldás születhet. Egyik sem jobb a másiknál, lehet egyszerre optimális mindkettő. 
    Persze ez nem azt jelenti, hogy ne lehetne rossz megoldásokkal találkozni, van azokból is rengeteg. Azt is szoktam mondogatni, hogy néha nagyon sok munkát igényel, hogy az ember találjon egy rossz megoldást, amivel aztán elégedett lehet…

Nem létezik mindent legyőző műszaki megoldás

    Az emberek imádnak lelkesedni valamiért. Ezt az igényüket a média szereti is kiszolgálni. Amikor egy cég bejelent valami újdonságot, akkor az erre fogékony sajtómunkások hajlamosak a végletekbe esni, és világmegváltó, forradalmi technológiákról kezdenek el beszélni, amivel az adott cég le fogja mosni a piacot, kivégzi a konkurenciát, forradalmasítja az ipart, és így tovább, ismeritek ti is a jelenséget. Ilyenkor nyugodtan hátra lehet dőlni, mert egyszerűen nem létezik olyan műszaki megoldás, aminek csak előnye van.
 A hátrányokat persze egy sajtóközlemény nem fogja taglalni, az említett extázisba esett sajtómunkásoknak meg fogalma sincs róluk.

Nem léteznek egyszerű válaszok bonyolult kérdésekre

    Az emberek többsége nem szeret sokat gondolkodni, és nem szereti a bizonytalanságot sem. Éppen ezért hajlamosak faék egyszerűségű magyarázatokat magukévá tenni. Ezt pedig a populisták könyörtelenül ki is használják, egyszerű, határozott üzenetekkel bombázzák a közvéleményt. A valódi megoldásokat keresők ezzel szemben mindig hátrányban lesznek, mert a problémák és megoldási lehetőségek hosszas vizsgálata, az erről szóló vita, az előnyök és hátrányok boncolgatása az egyszerűbb emberek szemében szimpla gyengeségnek és bizonytalanságnak tűnik. 
    Szerencsére a mérnöki munkában nincs helye a populizmusnak, ott működő megoldásokat kell szállítani, nem jól hangzó szólamokat.  Egybites világmagyarázatokat éppen ezért ezen a blogon sem fogtok olvasni.

A véleményeteket, megjegyzéseiteket, kritikáitokat írjátok le nyugodtan kommentben.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Tesla Gigacasting, a soha nem látott technológia, ami forradalmasítja az autógyártást? Második rész

Tesla Gigacasting, a soha nem látott technológia, ami forradalmasítja az autógyártást? Első rész

Tervezett avultatás, avagy az autóiparral kapcsolatos legnépszerűbb konteó